obszary objęte projektem

Balczewo

Balczewo – ornitologiczny rezerwat przyrody

Opis obszaru:

Rezerwat przyrody Balczewo został utworzony w 1963 r. w celu ochrony siedlisk wodno – błotnych gatunków ptaków, zarówno lęgowych jak i migrujących. Powierzchnia rezerwatu to 24,4 ha. Rezerwat położony jest w gminie Dąbrowa Biskupia w powiecie inowrocławskim. Obejmuje obszar bagien, zbiorników wodnych i łąk otoczonych lasem.


Teren rezerwatu stanowi rozległe, zabagnione obniżenie, którego centralna cześć porośnięta jest przez kompleks wysokich i zwartych, żyznych szuwarów trzcinowych i pałkowych oraz łozowisk. Na obrzeżach najwilgotniejszych zbiorowisk roślinnych, a także w rozproszeniu pomiędzy nimi, występują ziołorośla z dominacją pokrzywy oraz zarastające ziołoroślami łąki śmiałkowe, a w północnej części rezerwatu także łąki trzęślicowe. W centralnej części trzcinowiska leżą dwa niewielkie, niezarośnięte oczka wodne. Bywają jednak okresy, szczególnie mokre lata, że większość obszaru zalana jest wodą, co wpływa korzystnie na skład gatunkowy i liczebność wodno – błotnych gatunków ptaków.

Awifauna:

Skład awifauny występującej na terenie rezerwatu zależny jest od poziomu wody. Inwentaryzacja awifauny prowadzona w latach 2010 i 2011 dała skrajnie odmienne wyniki, co wynikało z bardzo dużych różnic w poziomie wody w okresie lęgowym.

W 2011 r., charakteryzującym się bardzo mokrą wiosną, większość obszaru rezerwatu zalana była wodą. Odnotowano wówczas dwukrotnie więcej gatunków niż w 2010 r. W obszarze gniazdowały wówczas 32 gatunki ptaków, m.in. perkozek Tachybaptus ruficollis, bąk Botaurus stellaris, gęgawa Anser anser, cyranka Spatula querquedula, cyraneczka Anas crecca, wodnik Rallus aquaticus, żuraw Grus grus, czajka Vanellus vanellus. Utworzyła się tu również niewielka (licząca do 20 par.) kolonia lęgowa śmieszki Chroicocephalus ridibundus.