obszary objęte projektem

Miedzno

Miedzno – ornitologiczny rezerwat przyrody

Opis obszaru:

Ornitologiczny rezerwat przyrody powołany w 1968 r. Powierzchnia rezerwatu to 88,52 ha.

Rezerwat położony jest niedaleko wsi Miedzno w gminie Osie w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Bory Tucholskie PLB220009 i specjalnego obszaru ochrony siedlisk Sandr WdyPLH040017 oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat obejmuje tereny położone w biegu Sobińskiej Strugi jezioro Miedzno otoczone bagnami i lasem

Celem ochrony rezerwatu jest zabezpieczenie ważnych siedlisk lęgowych rzadkich gatunków ptaków wodno – błotnych oraz zabezpieczenie w okresie wiosennej i jesiennej wędrówki miejsca odpoczynku, żerowiska i noclegowiska gatunków ptaków wodno-błotnych.

Awifauna:

Gatunki gniazdujące na terenie rezerwatu to m.in.: żuraw Grus grus, wodnik Rallus aquaticus, błotniak stawowy Circus aeruginosus, krzyk Gallinago gallinago i czajka Vanellus vanellus.

Rezerwat stanowi jedno z nielicznych w Polsce miejsc lęgowych łabędzia krzykliwego Cygnus cygnus. W rezerwacie gniazduje jedna para tego gatunku, co stanowi ok. 1 % populacji krajowej (w Polsce gniazduje do 96 par).

Osoka aloesowata porastająca zbiornik wodny jest miejscem chętnie wykorzystywanym przez rybitwę czarną Chlidonias niger. Zbudowane z butwiejącej roślinności gniazda rybitw są dobrze chronione przed presją czworonożnych drapieżników.

W drzewostanie sosnowym przylegającym do granicy rezerwatu gniazduje bielik Haliaeetus albicilla.

Północna część rezerwatu wykorzystywana jest przez żurawie, jako noclegowisko w okresie migracji. Na tym obszarze porośniętym głównie szuwarem darniowym paprociowym nocuje jesienią do kilkuset osobników tego gatunku.