działania ochronne

Inwazyjne gatunki ssaków

W celu zminimalizowania wpływu gatunków inwazyjnych w szczególności norki amerykańskiej na sukces lęgowy ptaków występujących na terenie rezerwatów i obszaru Natura 2000  prowadzimy dwuletni monitoring i odłowy tych gatunków. Pierwszy sezon badań rozpoczeliśmy w styczniu 2013 r. Zakończenie drugiego sezonu planowane jest  w listopadzie 2014 r. 

Monitoring populacji, skuteczności usuwania drapieżników oraz tempa kolonizacji obszarów chronionych prowadzony jest z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych pływających tratw rejestrujących tropy zwierząt. Na pływającej platformie znajduje się tunel, wewnątrz którego przechodzące zwierzęta pozostawiają tropy na specjalnie przygotowanej glince rzeźbiarskiej. Platformy służą przede wszystkim do monitorowania norki amerykańskiej.


Do monitorowania jenota oraz innych zagrożeń pojawiających się na teranie rezerwatów używamy fotopułapek rejestrujących obecność zwierząt.

Norka amerykańska oraz jenot chwytane są w pułapki żywołowne. Rodzime gatunki tj. tchórz, gronostaj, kuna, odłowione w pułapki są bezzwłocznie wypuszczane! Pułapki rozstawiane są wzdłuż linii brzegowej cieków i zbiorników. 

Monitoring i odłów gatunków inwazyjnych oparto o metodykę udostępnioną przez Instytut Badania Ssaków w Białowieży PAN. Są to sprawdzone i powszechnie stosowane metody odłowu i monitoringu zwierząt.

Więcej o negatywnym wpływie tych drapieżników na wodno-błotne gatunki ptaków można przeczytać TUTAJ.