Aktualności

21.10.2013r.

Sondy, świdry, divery - hydro i geolodzy w pracy

Pierwszym etapem naszej pracy jest rozpoznanie utworów geologicznych stanowiących podłoże rezerwatów i obszaru Natura 2000. Prace wykonywane są głównie za pomocą świdrów glebowych oraz sond tłokowych pozwalających na pobór rdzeni o nienaruszonej strukturze. Dzięki temu możliwy jest dokładny pobór prób do analiz gruntu oraz oceny zróżnicowania utworów biogenicznych.

Już pierwsze dni pracy w terenie pozwoliły stwierdzić że rezerwaty przyrody Jezioro Rakutowskie oraz Bagno Głusza różnią się znacząco między sobą. Bagno Głusza to w dużym uogólnieniu płytkie zagłębienie w obrębie wysoczyzny morenowej. Miąższość utworów biogenicznych (torfów, gytii) jest tu niewielka i wynosi od 0 do 2-3 metrów. Zalegają one w większości na utworach nieprzepuszczalnych (glinach i iłach). Natomiast Jezioro Rakutowskie natomiast to rozległe torfowiska, w których miąższość utworów biogenicznych niejednokrotnie liczona jest w kilkudziesięciu metrach. Torfy i gytie zalegają na przepuszczalnych piaskach i żwirach pradolinnych Kotliny Płockiej. 

Pod koniec września hydrolodzy zakończyli ostatni etap instalacji urządzeń wykorzystywanych do monitoringu klimatycznego i hydrologicznego w obrębie rezerwatów. W terenie umieszczono 10 mikrostacji meteorologicznych i niemal 40 urządzeń wyposażonych w rejestratory stanów wody.

Część z nich pracuje jako wodowskazy mierząc stany wody na dopływach i odpływach obiektów hydrologicznych. Pozostałe urządzenia rejestrujące (tzw. divery) wykorzystane są w sieci piezometrów monitorujących stany zwierciadła wód gruntowych na torfowiskach i w ich otoczeniu – dodaje hydrolog.

Informacje z mikrostacji przekazywane są na bieżąco na serwery za pomocą modułów GSM. Z kolei odczyt diverów hydrolodzy planują na listopad-grudzień bieżącego roku.