Aktualności

26.12.2013r.

Wstępne wyniki monitoringu ptaków

W trakcie badań stwierdzono w obszarze Błota Rakutowskie spadek liczebności gatunków ptaków wykorzystujących wilgotne łąki, jako miejsca lęgowe tj. rycyka Limos limosa i kulika wielkiego Numenius arquata.

Na całym obszarze Natura 2000 stwierdzono gniazdowanie jednej pary rycyka oraz jednej pary kulika wielkiego. W standardowym formularzu danych (SDF) dla tego obszaru podaje się odpowiednio 5-23 pary rycyk i 1-3 pary kulika wielkiego.

Krwawodziób Tringa totanus i derkacz Crex crex występowały w liczbie 4 par. Zaobserwowano tu wzrost liczebności w porównaniu z danymi z SDF, gdzie podaje się po 1 parze z każdego gatunku.

Na uwagę zasługuje liczebność rybitwy czarnej Chlidonias niger43 pary. SDF dla tego obszaru podaje liczebność tego gatunku w przedziale od 5 do 15 par lęgowych. Część ptaków gniazdowała na platformach lęgowych przygotowanych w ramach naszego projektu.

Zarówno na terenie Błót Rakutowskich, jak i rezerwatu Bagno Głusza zanotowano wysokie zagęszczenia bąka Botaurus stellaris (23 i 21 par), gatunku preferującego zbiorniki wodne z szerokimi pasem szuwaru m.in. trzcinowego.

W poniższej tabeli prezentujemy zestawienie liczebność gatunków ptaków zinwentaryzowanych w 2013 r. z danymi z SDF. Dla tych gatunków zaplanowano działania ochronne w ramach realizowanego projektu. 

Badania ptaków gniazdujących na obszarze objętym projektem zostaną powtórzone w sezonie lęgowym w roku 2014. Wyniki monitoringu prowadzonego w latach 2013 i 2014 w odniesieniu do danych historycznych umożliwią poznanie zmian zachodzących w składzie gatunkowym i wieloletnich trendach liczebności awifauny tych terenów.